У 2016 році наша держава зробила чи не найзначніший крок на шляху подолання засилля корупційно-шахрайських схем в галузі державних закупівель. Введення в дію єдиної автоматизованої електронної системи Прозорро революційно змінило стан справ щодо забезпечення потреб держави у товарах та послугах.
Інноваційний спосіб співпраці з державними установами почав привертати ще більше зацікавленої уваги підприємців з початком світової пандемії. Бо ж попри жорсткі вимушені обмеження державні закупівлі надають гарантований стабільний канал збуту для власної продукції чи послуг представників бізнесу.
Процедурні особливості
Якщо у часи до Прозорро аби отримати бодай можливість участі в тендері треба було:
- роздобути паперовий талмуд «Вісника державних закупівель» та винайти в ньому цікавий тендер;
- доправить офіційного листа, щоб надіслали тендерну документацію;
- проштампувати й підписати 50-60 аркушів тендерної пропозиції;
- відправити пакет з пропозицією замовнику.
І все це ніяким чином не гарантувало, що пропозицію допустять до участі в тендері чи взагалі на неї буде хоч якась відповідь.
Світлі часи настали для українських бізнесових кіл з введенням Прозорро. Офіційний вебпортал і центральна база даних не передбачають можливості прямої реєстрації в системі.
То ж державному підприємству чи установі – замовнику, так само як і підприємцю чи організації, що пропонують товари чи послуги, треба спершу зареєструватися на комерційному торговельному майданчику.
Ось тут треба проявити вельми яку обачність при виборі й звернути увагу на досвід, репутацію, відгуки клієнтів. Реєстрація на https://www.ueex.com.ua/eng/ueex/advisory-board/ буде справді виваженим вибором, оскільки Українська Універсальна Біржа функціонує ще з 1997 року, і надійність такого партнерства перевірена часом.
Власне торги як вони є
Автоматизований процес відбувається в кілька етапів:
- замовник виставляє тендер на майданчику, де він зареєстрований;
- дані потрапляють до центральної бази даних, звідки вже на інші майданчики;
- зацікавлені підприємці доправляють власні пропозиції;
- відбувається аукціон на зменшення вартості товару чи послуги;
- система обирає переможця, що запропонував найнижчу ціну.
Проте не варто одразу зупинятися та шкодувати, якщо не здобули перемогу. По завершенні тендера замовник починає перевірку переможця на відповідність заявленим вимогам. І буває, що за невідповідність дискваліфікується не тільки перше, а й друге, трете тощо місця, і угода автоматично надається наступному учаснику.
То ж варто реально оцінювати можливості задовольнити потребу замовника в повному обсязі та вельми ретельно готувати тендерні пропозиції.
То для зручності й можливості оперативно та системно аналізувати ринкову ситуацію клієнтам здійснюється розсилка актуальних тендерів, а їх державні установи оголошують щодня по кілька тисяч. А кваліфіковані спеціалісти завжди радо надають слушні консультації клієнтам.